Hvad skal vi lege?

Abonnér på nyhedsbrevDel siden på FacebookPermanent link til siden - højreklik og vælg 'Kopier genvej'Læs opSend til en venUdskriv siden

Dreng som leger i skoven, efterår (billede)Ude i naturen er der højt til loftet og masser af plads til at lege. Nogle gange er det skønt bare at hoppe i en vandpyt, smide sig i en bunke blade eller, hvis det er muligt, lave en sneengel.

 

Pige med kurv med kastanjer (billede) Men det kan også være sjovt at sætte noget i gang, som man evt. kan følge op på, når man er hjemme igen.

 

Når det blæser kan man flyve med drage, og om efteråret kan man samle kastanjer og lave kastanjedyr derhjemme. Men hvad kan man ellers lege?

 

Hvis I mangler inspiration, har vi her et par forslag til, hvor I kan finde hjælp og få gode ideer.

Kogletrolde, sanseøvelser og bevægelse

Hjemmesiden Grønne spirer er henvendt til daginstitutioner, men I kan også selv finde ideer til lege og aktiviteter ude i det fri, og til når I er hjemme igen. 

 

På hjemmesiden kan i finde aktiviteter og få masser af inspiration til alt fra regndans, til aktiviteter med dyrespor og bevægelseslege. Der er også ideer til, hvordan man kan samle kogler og bagefter lave hjemmelavede kogletrolde. 

 

Dreng som studerer et træ (billede)Eller hvad med at lave en sanseøvelse, hvor børnene mærker, lytter og lugter til et træ med lukkede øjne? 

 

Prøv at lade børnene tegne et træ før og efter de har været ude og mærke og føle på træet. Er der mon forskel?

 

På hjemmesiden Grønne spirer kan I søge på både årstid, naturtema og naturområde, så I kan finde lige den aktivitet, der passer til årstid og sted.

 

Desuden kan I vælge, at søge på lege, som fx har særlig fokus på krop og bevægelse. Besøg hjemmesiden Grønne spirer her:
» Grønne spirer (Friluftsrådet)

 

Barn med drage (billede)I kan også finde inspiration til lege i den store Legedatabase. Spejderne (FDF) har en stor legedatabase, hvor et utal af lege står beskrevet.

 

I legedatabasen kan I også finde inspiration til nye sjove lege i naturen. Se legedatabasen her:
» Legedatabasen (FDF)

 

Det siger de på RudersdalRuten...

Benjamin fra Børnehuset Mariehøj på TusindbenRuten (billede) Benjamin fra Børnehuset Mariehøj ved Kulturcenter Mariehøj på TusindbenRuten:
 

"Det bedste er at klatre i træer."

 

 

 

 

AdresseKontakt
Kulturcenter Mariehøj
Øverødvej 246 B
1. sal (Rød indgang)
2840 Holte
Tlf: 46 11 56 00
Fax: 46 11 56 01
EAN: 5798008449918
Åbningstid: Mandag-onsdag kl. 10-15, torsdag kl. 10-17, fredag kl. 10-13
Senest opdateret: 6. juni 2011
Kontakt redaktør:
Abonnér på nyhedsbrevDel siden på FacebookPermanent link til siden - højreklik og vælg 'Kopier genvej'Læs opSend til en venUdskriv siden

På cykel - Prøv FamilieRuten
På cykel - Prøv FamilieRuten - Klik her og bliv inspireret til en cykeltur

RudersdalRute ruteplanner

Musik til RudersdalRuten
Musikeltour - lyt til RudersdalRuten her!


Rudersdal Kommune Øverødvej 2, 2840 Holte Tlf: 46 11 00 00 » » Åbningstider