Man kan lege sig til et bedre sprog og læselyst.
Stjernestund med sprogrygsække for børn 3-6 år og deres voksne!
20. april 2012
Børnebiblioteket i Rudersdal Bibliotekerne har sammensat Sprogrygsække med bøger og legeeffekter inden for forskellige temaer og præsenterer dem ved en stjernestund på Hovedbiblioteket i Birkerød, lørdag d. 28. april kl. 11.00-12.00.
Der er gratis adgang, billet ikke nødvendig.
De nye Sprogrygsække er klar til at rykke i felten. I den anledning fortæller skuespiller Laura Kamis Wrang ud fra billedbogen “Pigen der ville give sin mor en stjerne” fra Sprogrygsækken “Universet”. Laura er i dialog med børnene undervejs.
Efter oplæsningen klipper børnene deres egne stjerner, mens de voksne kan få gode råd og vejledning af sprogkonsulent Benedikte Lylloff og børnebibliotekskonsulent Kirsten Havelund om stimulering af sprog og læselyst og brug af sprogrygsækkene.
Efter arrangementet kan man låne de nye sprogrygsække. En del er dog allerede reserveret.