Kulturens motionsdag indtager Birkerød Gl. Præstegård med oplevelser, farver og motion den 13. maj. Kom - og bliv klog og sund for en 50'er!
25. april 2012
Kultur og motionsoplevelser er i centrum, når Kulturens Motionsdag for første gang løber af stablen. Præstegårdhaven ved Birkerød Gl. Præstegård lægger græs til nye og overraskende oplevelser, når kultur og motion kombineres på anderledes måder.
Puls i Præstegårdshaven – mændene er i centrum
Under titlen 'Puls i Præstegårdshaven' er der lagt op til en dag for hele familien – især er der i år taget hensyn til mænd i alderen 28-45 år, der f.eks. kan prøve kræfter med verdensmesteren i gennembrydning, boksning og slå børnene i minigolf.
Hele familien kan få pulsen op med f.eks. Wii og lydsafari midt i kunsten i Birkerød Gl. Præstegård. Der er skulpturjagt rundt i Birkerød på jagt efter den hemmelige kode og præmier og familien kan prøve parkour og løbe om kap på løbehjul i gågaden. Sammen med fart på farverne, sambarytmer og saxofoner er det blot nogle af de oplevelser dagen vil bringe. Det hele foregår i præstegårdshaven fra kl. 11-15.
Uden for haven er der også aktiviteter. Samme dag er det muligt at gå på byvanding og få historien om Birkerød i børnehøjde. Du kan kombinere en stavgangstur med færøske sange af sangeren Stanley Samuelsen. Er du en af dem, der er til geocaching, så kan du deltage i geocaching-event fra Hovedbiblioteket i Birkerød.
Hold øje med Runnie
Kulturens Motionsdag er en del af Kulturaftalen, som Rudersdal Kommune sammen med 25 andre kommuner, indgik i efteråret 2011. Under den regionale kulturaftale satser Rudersdal Kommune bl.a. på Kulturens Motionsdag, som bliver en tilbagevendende begivenhed de næste 4 år.
Tanken bag konceptet for Kulturens Motionsdag er at skabe overraskende kulturoplevelser, der kan tiltrække nyt publikum.
Kulturens Motionsdag er for alle, dog med børnefamilien og manden i fokus. Der bliver derfor i år lagt vægt på aktiviteter, der appellerer til målgruppen. Og det er også den tanke, logoet for det nye initiativ skal symbolisere. Runnie er familiemand – aktiv, energisk med et kulturelt twist.
I Rudersdal er Præstegårdshaven omdrejningspunktet, og dagens aktiviteter gennemføres i et samarbejde mellem kommunen og et væld af kommunes kultur- og idrætsforeninger.
Vi er mange, der bliver 'klog og sund for en 50'er'
Kulturens Motionsdag løber af stablen i 11 kommuner samme dag. Et adgangsarmbånd til Kulturens Motionsdag koster 50 kr., og med det kan du krydse kommunegrænser og opleve kultur og motion i hele regionen.
Mod forevisning af adgangsarmbånd vil det være muligt at køre gratis med S-tog på Kulturens Motionsdag.
Ud over Rudersdal deltager København, Hillerød, Frederikssund, Stevns, Gribskov, Gladsaxe, Fredensborg, Gentofte, Helsingør og Halsnæs.
På www.kulturensmotionsdag.dk kan du danne dig et overblik over dagens aktiviteter. Du kan også købe dit adgangsarmbånd via hjemmesiden. Det er gratis for børn under 12 og koster 50 kr. for voksne.