I anledning af det forestående præsidentvalg i USA kommer journalist og forfatter Andreas Fugl Thøgersen til Nærum Bibliotek onsdag den 10. november kl. 19 og fortæller om sine rejser ind i hjertet af det mangfoldige land.
3. oktober 2012
Til november er der præsidentvalg i USA. I den anledning har Rudersdal Bibliotekerne tirsdag den 9. oktober kl. 19.00 valgt at invitere journalist og forfatter Andreas Fugl Thøgersen til Nærum Bibliotek. Her fortæller han om sine rejser ind i hjertet af Amerika og om betydningen af race og etnicitet i det mangfoldige land. Andreas Fugl Thøgersen udgav tidligere på året bogen ”Amerika under huden” på forlaget Gyldendal. En bog skrevet med udgangspunkt i de oplevelser, han har fået på en stribe rejser, hvor han har opsøgt både unge og ældre og fået dem til at sætte ord på den amerikanske identitet.
Allerede i 2004 udgav Andreas Fugl Thøgersen sin første bog om USA, ”Amerikansk tilstande”, men udover bøgerne med det amerikanske tema, har han også andre spændende udgivelser på cv’et. Sidste år udgav han biografien ”Vi kan sove i flyvemaskinen” om Ulla Terkelsens liv, og lige nu er han aktuel med biografien ”Simon Spies – Solkongens liv og tid”.
Foredraget på Nærum Bibliotek er en del af DR Fagbogklubbens program, hvor biblioteker fra hele landet, i samarbejde med Litteratursiden og DR, byder på en række debatarrangementer med udgangspunkt i faglige udgivelser og emner. Foredraget er for alle interesserede, og man kan sagtens følge med, selvom man ikke har læst bogen. Så tag til Nærum og kom ind under huden på den amerikanske kultur. Foredraget er arrangeret i samarbejde med LOF.
Billetter koster 50 kr. og kan købes hos Rudersdal Bibliotekerne og på bibliotekernes hjemmeside www.rudersdalbibliotekerne.dk