Her på hjemmesiden kan du finde badestrandene i kommunen. I badesæsonen kan du også se, hvad badevandstemperaturen er, og om vandet evt. er forurenet af alger.
21. juli 2010
Kommunens badestrande er beskrevet her på hjemmesiden, og du kan se på et kort, hvor de ligger.
» Badestrande
» Baderåd
Badevandstemperatur
Vi måler normalt badevandstemperaturen en gang om ugen i badesæsonen. Der går dog nogle dage, fra målingen er foretaget, til vi får den her til hjemmesiden.
» Badevandstemperatur
Badevandskvalitet
Vi fører tilsyn med badevandskvaliteten på udvalgte badestrande og tjekker løbende, om der skulle opstå masseforekomst af giftige alger. På siden om badevand kan du se den aktuelle situation for badevandet.
» Badevand
I badesæsonen fra juni til august udtager vi løbende vandprøver, som analyseres for indholdet af bakterien E. coli. Der går typisk 7-10 dage fra analysen er taget, til resultatet er klar på hjemmesiden.
» Mere om badevandskvalitet
» Målinger af E. coli-bakterier